Poradna EFT – Techniky emoční svobody

Co je to EFT?

EFT je zkratka z anglického Emotional Freedom Techniques – volně přeloženo „Techniky emoční svobody“.  Je to metoda založená na principu volně proudící energie v meridiánech. Naším tělem protéká energie a o tom už věděli staří číňané již před 5000 lety. Pokud energie protéká, tak jak má, je vše v pořádku. Pokud ne, tak terapeut EFT pomocí jemných poklepů či masáže na určité akupunkturní body na těle stimuluje a harmonizuje průtok energie, čímž se odstraňují bloky na meridiánech (energetických drahách) z minulosti, které nám způsobily fyzické nebo psychické potíže a obnovuje se tak správné proudění energie v těle.

Metoda EFT je založena na  poznatku, amerického psychologa dr. R. Callahama, že příčinou všech negativních emocí (strach, úzkost, panika, fóbie atd.) je porucha v našem energetickém systému. Vznikne tam „energetický zkrat“. Je to způsobeno tím, že si dlouhodobě v těle držíme negativní a sebedestruktivní myšlenky („Bojím se řídit auto“, „Mám strach ,že přijdu o práci“, „Jsem tlustá“aj.)

Gary-Craig

ing.Gary Craig

O mnoho let později, na druhé straně Států, pomáhal lidem za pomoci hypnoterapie a metody NLP (neurolingvistické programování) inženýr Gary Craig. Rozhodl se projít výcvikem dr. Callahama. Upravil jeho metodu, podle svého inženýrského myšlení na metodu TFT a vytvořil metodu EFT, která je mnohem jednodušší.

Tato metoda svou logikou, přímočarostí a efektivitou je vhodná a bezpečná pro každého dospělého člověka, pro děti a je možné s ní léčit i domácí mazlíčky a chovná zvířata. EFT řeší pravou příčinu problému – trvale bez použití nástrojů a léků. EFT nevyžaduje žádnou znalost systému meridiánů! Výsledky této univerzální léčebné techniky EFT dalece přesahují možnosti klasických, dosud známých metod a principů, což je důvodem její velké popularity na celém světě.V současné době patří mezi nejefektivnější metody na trhu vůbec a často už pomohla i tam, kde ostatní metody selhaly. K nám do České republiky ji přivezla z USA paní Zdena Katayama a je i autorkou knihy „EFT pro každého“ a zároveň mojí vynikající lektorkou.

Zdena Katayama

Zdena Katayama

( „EFT vám může pomoci nejen v oblasti vašeho fyzického a psychického zdraví, ale také s kvalitou vašeho života. Její univerzálnost je jednou z jejích největších předností, a činí ji tak zcela vyjímečnou. Další vyjímečnost je v tom, že je dostupná opravdu každému  a jistě i jen na základě této knihy mnohým z vás změní život k lepšímu, ať už tím, že se zbaví bolesti, odstraní nežádoucí emoce nebo vylepší rodinné, partnerské i pracovní vztahy“)cit.Zdena Katayama

 

 

 

 

 

Vznik problémů u EFT:

1.krok: prožití nepříjemné události, negativní vzpomínka…

2.krok: vznik poruchy v energetickém systému – zkratová reakce

3.krok: vznik problému

maska

mám problém

Emoce týkající se určité události jsou obvykle uloženy jedna za druhou. Ta  nejsilnější je vždy na povrchu a svým zabarvením určuje to, jak vnímáme danou skutečnost. A je to právě vnímání skutečnosti, ne skutečnost samotná, co způsobuje náš prožitek. Emoce tady působí jako clony, přes které vnímáme realitu. Když jsme zamilovaní, vše se zdá být úžasné, když máme problémy a stres, celý svět se zdá být negativní. Protože EFT negativní emoce odstraňuje, dochází následně ke kognitivním změnám. A to ke změnách ve vnímání. Situace na začátku terapie byla traumatická, se může ztrátou svého emočního náboje proměnit na nedůležitou, už je nám to „fuk!“

 

 


Theme Designed By marksitbd